PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντισυλληπτικα χαπια

Eleni_24
19-06-11, 12:32
Παιρνω αντισυλληπτικα χαπια, γιατι εχω προβλημα με τις ορμονες μου. Θα ηθελα να ρωτησω ποσο επηρεαζει η ωρα που παιρνεις τα αντισυλληπτικα χαπια την αντισυλληπτικη δραση τους; Συγκεκριμενα, σε περιπτωση που 1-2 φορες τον μηνα απλα τυχει να το παρεις 3 ωρες αργοτερα. Υπαρχει προβλημα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα ή ουσιαστικα αυτες οι 2-3 ωρες ειναι αρκετες για μειωση της δρασης;Να τονισω πως τα λαμβανω κανονικα εδω και 6 μηνες.

Thea
19-06-11, 13:05
Όπως πολύ καλά είπες, Ελένη,η επιτυχία της αντισυλληπτικής αυτής μεθόδου βασίζεται στην συνέπεια της λήψης. Όσο πιο κοντά στην συνηθισμένη ώρα λήψης είμαστε τόσο μειώνουμε την αποτυχία της. Αν για κάποιο λόγο, παρέλθουν πάνω από 12 ώρες που δεν πήραμε το χάπι μας, τότε ο κίνδυνος είναι σίγουρος και συνιστάται η χρήση του προφυλακτικού για τις επόμενες μέρες. Συνεπώς οι 3 ώρες που αναφέρεις είναι μέσα σε ασφαλή χρονικά όρια. :)

Eleni_24
24-06-11, 14:51
Ο πιο συνηθισμένος τρόπος χρήσης των p.o ( per os= απο του στόματος χορήγηση) αντισυλληπτικών είναι η μέθοδος συνδυασμού, mini δισκία και μετασυνουσιακά αντισυλληπτικά.

1. Μέθοδος συνδυασμού
Περιλαμβάνει την χορήγηση της προγεστίνης σε συνδυασμό με ένα οιστρογόνο απο την πέμπτη μέρα εως και την 25η μέρα του κύκλου εμμηνοροής.Τις 21 μέρες ακολουθούν 7 ημέρες στη διάρκεια των οποίων χορηγούνται είτε αδρανή δισκία, είτε καθόλου δισκία. Καλό είναι να λαμβάνεται σίδηρος (75mg φουμαρικού σιδήρου) Τα χάπια αυτά αναστέλλουν την ωοθυλακιορρηξία άρα εμποδίζεται η εγκυμοσύνη.Υπάρχουν 3 κατηγορίες α)μικρή δόση, μικρότερη των 50 mg οιστρογόνου β) η κανονική, 50 mg και πάνω και γ) η φασική, μεταβλητή δόση αναλογα με την ημέρα του κύκλου.
2. Mini δισκια (mini pills)
Αυτά περιέχουν μόνο προγεστίνη και παίρνονται ημερησίως. Είναι ελαφρώς λιγότερο αποτελεσματικά απο τα συνδυασμένα. Αναστέλλουν επίσης την ωοθυλακιορηξία.Τα δισκία αυτά παρέχουν χαμηλή μεν αλλα συνεχή δόση φαρμάκου.
3.Μετασυνουσιακά αντισυλληπτικά
Είναι το γνωστό χάπι της επομενης μέρας. Αποτελούνται απο μεγάλες δόσεις οιστρογόνων χορηγούμενων καθημερινά για 5 μέρες εντός 72 ωρών απο την συνουσία ή μίγμα οιστρογόνου- προγεστίνης 2 φορές σε 12 ώρες μετά την συνουσία.

Στην Ελλάδα κυκλοφορούν τα αντισυλληπτικά χάπια συνδυασμού ορμονών (αιθυνυλοιστραδιόλης και προγεσταγόνου)
και συγκεκριμένα με άδεια κυκλοφορίας από τον ΕΟΦ τα κάτωθι σκευάσματα:
Yasminelle
Gracial
Laurina
Nuvaring
Qlaira
Trigynera
Mirena
Mercilon

http://img148.imageshack.us/img148/1830/antisylliptika.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/148/antisylliptika.jpg/)

Thea
24-06-11, 19:47
Εγώ προσωπικά είμαι κατά, κάθε ορμονικής αγωγής, την οποία δεν επιβάλλει η αντιμετώπιση ενός παθολογικού προβλήματος.
Λέω ΟΧΙ στο χάπι της επόμενης μέρας…που η χρηστικότητα του έχει παρεξηγηθεί….και γίνεται αλόγιστη η χρήση του.
Η φιλοσοφία είναι περισσότερο φεμινιστική και λιγότερο ιατρικά τεκμηριωμένη, θεωρώ άδικο να επωμίζομαι εγώ (σαν γυναίκα) την αντισύλληψη και πολλές φορές με λάθος τρόπο (χάπι της επόμενης), και όλες τις συνέπειες της, βραχυπρόθεσμες και μακροπρόθεσμες στην υγεία μου. Ο έρωτας θα πρέπει να είναι ίσος και για τους δυο, και άμοιρος ευθυνών και για τους δύο. Το σώμα μιας γυναίκας είναι ναός, ναός της ζωής, και θα πρέπει πάνω από όλους να το σεβόμαστε εμείς οι ίδιες. Είμαστε οι επιλογές μας, ακόμα και στην αντισύλληψη, ……
Δεν βολεύουμε αλλά ελέγχουμε !!

Eleni_24
25-06-11, 00:02
Δυστυχώς, έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις κοριτσιών, ουτε κάν γυναικών 16, 17 χρονών που έχουν πάρει το χάπι της επόμενης μέρας πάνω απο 2-3 φορές. Είναι ακόμη πιο λυπητερό το οτι ούτε καν γνωρίζουν τι παίρνουν, πόσο μάλλον το οτι δεν μπορούν να το αρνηθούν! Προσωπικά, θεωρώ πως σε μια σχέση έχεις την ελευθερία να επιλέξεις πως θέλεις να είναι η ερωτική σου ζωή. Καθαρη επιλογή και των δυο μελών μιας σχέσης, ΑΛΛΑ πάντα να υπάρχει ενημέρωση και σωστή ενημέρωση!!!! Και επίσης πιστεύω πως το θέμα της αντισύλληψης είναι καλό να είναι και στα χέρια μιας γυναίκας με την χρήση ήπιων αντισυλληπτικών, εφόσον επιρέπεται να τα λαμβάνει! Απο εκεί και πέρα ο καθένας έχει μια άποψη. Το παραπάνω κείμενο το ανάρτησα για να γίνει μια σωστή πληροφόρηση πάνω σε αυτο το θέμα, η οποία είναι απαραίτητη για κάθε γυναίκα...

giwrgos
25-06-11, 10:13
Να συμπληρωσω δε...
οτι οπως καθε Ναος εχει και την Θεα του.
Αρχη μου ,κατ αρχην οτι , η γυναικα ειναι ΘΕΑ.

Thea
25-06-11, 11:51
Συμφωνώ απόλυτα μαζι σου Ελένη...θα πρέπει να γνωρίζουν, εκτός απο τις επιλογές και τις συνέπειες τους οι νέες γυναίκες, τότε η ενημερωση είναι πλήρης και η αποφαση καθάρα προσωπική υπόθεση. :)

Γιωργο, ευτυχώς που υπάρχουν ακόμα άντρες που το αναγνωρίζουν αυτο !! :))

Eleni_24
25-06-11, 12:40
Γιωργο, πολλα συγχαρητηρια για την αποψη σου :clap2:clap2

Eleni_24
24-11-11, 21:22
Aν κατα τη διαρκεια ενος μηνα παρεις 2 χαπια την ιδια ημερα (λογω μπερδεματος και πολλων κιλων βλακειας) και ουσιαστικα μπορεις να συμπληρωσεις μονο 20 μερες και οχι 21 τι γινεται??

Thea
25-11-11, 17:54
Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω..αλλά τώρα το είδα :( .. συνεχίζουμε κανονικά τα χάπια ... και ξεκινάμε τον καινούργιο κύκλο από την πρώτη μέρα έμμηνου ρύσης ... και φροντίζουμε να τα παίρνουμε κανονικά και όχι δυο δυο :)

Eleni_24
25-11-11, 20:13
Ουσιαστικα δηλαδη σαν να τα παιρνεις για πρωτη φορα... Ευχαριστω πολυ!!!

Eleni_24
02-12-11, 21:35
Επειδή πολλά ακούγονται.. ειδικά παλαιότερα, τελικά είναι καλό να γίνεται διακοπή της λήψης αντισυλληπτικών για ενα διάστημα 2-3 μηνών? και να συνεχίζεται αργότερα η λήψη τους?

Thea
04-12-11, 21:36
Εγώ προσωπικά Ελένη μου δεν θεωρώ τα αντισυλληπτικά, καλή ιδέα γενικά....η αλήθεια είναι πως η χρήση τους για μεγάλα χρονικά διαστήματα και μπορεί να επηρεάσει τις τρανσαμινάσες (λειτουργία ήπατος), αλλά και οι ωοθήκες επηρεάζονται όταν παρεμποδίζονται για μεγάλα χρονικά διαστήματα να λειτουργήσουν. :)

Eleni_24
04-12-11, 23:56
Θα συμφωνησω για τα μεγαλα διαστήματα ιδιαίτερα αν δεν υπάρχει ορμονικό πρόβλημα και επιβαρυνεται ο οργανισμός χωρίς λόγο.. Αλλα είναι ασφαλής η διακοπή τους και η συνέχιση μετα απο καποιους μήνες?

Thea
05-12-11, 18:54
Αν λαμβάνονται σωστά (κάθε μέρα, στην ίδια ώρα, από την πρώτη μέρα της περιόδου), για τον μήνα εκείνο υπάρχει αντισυλληπτική "ασφάλεια". Όταν θα γίνει διακοπή τους, και για όσο χρονικό διάστημα, θα πρέπει να υιοθετηθεί άλλη αντισυλληπτική μέθοδος. Η διακοπή τους και η συνέχιση μετα απο καποιους μήνες, στις περισσότερες περιπτώσεις, σκοπό έχει να αποτοξινώσει τον οργανισμό, να ξεκουράσει το ήπαρ και τις ωοθήκες (επιτρέποντας την λειτουργία τους). Συνήθως συνιστάται εργαστηριακός έλεγχος (ηπατικά ένζυμα) και κατόπιν ο ειδικός γυναικολόγος ή ενδοκρινολόγος θα δώσει οδηγίες για πόσο χρονικό διάστημα θα χρειαστεί ή όχι η διακοπή τους. Επίσης παράγοντες όπως το κάπνισμα, η ηλικία, το σωματικό βάρος θα επηρεάσουν όποιες οδηγίες . :)

Eleni_24
05-12-11, 19:45
http://www.youtube.com/watch?v=FpTn_lqLKD8
Αυτο είναι το καλό να έχεις ατομα με γνώσεις γυρω σου!! :o

Thea
05-12-11, 20:34
:lolt:lolt
Με έκανες και γέλασα ....χαχαχα

Υ.Γ. πολύ καλό το άσμα..καιρό είχα να το ακούσω :)

Eleni_24
03-04-13, 21:43
Τι γινεται με την διακοπη των αντισυλληπτικων; Υπαρχει καποιο προβλημα αν γινει διακοπη για κανενα 4μηνο η 6μηνο;